Kauza nevěřící Misarica

Kauza nevěřící Misarica – http://www.numen.cz/neverici-Misarica/

Překvapilo nás, jak velký zájem celá kauza vzbudila, kolik článků bylo napsáno. Ještě mnohem víc nás ale překvapilo, jak málo informací většině autorů stačí, aby publikovali články bez toho, že by nás kontaktovali a zjistili si podrobnosti. Nelze se potom divit, jak povrchně celou kauzu hodnotí i část veřejnosti.

Záměrně jsme do kauzy nevstupovali a nechali ji žít vlastním životem. Nyní vám nabízíme „virtuální“ rozhovor, kterým tuto kauzu za naši firmu uzavíráme. Reagujeme tak i na dotazy, které se za poslední dny vynořily v jednotlivých článcích a diskuzích.

Jak jste na aktivity THX-1138 přišli?

Náhodou. Z diskuzí na Eurogameru jsme věděli, že Martin Holas používá přezdívku THX-1138 (pozn. redakce – Martin Holas recenzoval v minulých letech řadu titulů, které společnost CINEMAX, s.r.o., v ČR vydávala a distribuovala). Když jsme na počátku ledna náhodou narazili na Warforu v diskuzi ke hře Numen na piráta THX-1138, tak jsme nevěřili vlastním očím. Propukla diskuze, zda je možné, aby to byl on. Až po „prostudování“ jeho činnosti na warez scéně jsme dospěli k názoru, že by to byla opravdu neuvěřitelná náhoda, aby to nebyla jedna a ta samá osoba (asi jako v tombole vyhrát první a druhou cenu).

Proč jste zveřejnili informace jen o jednom pirátovi, když jich jsou stovky?

Zveřejňovat přezdívky uploaderů by nemělo žádný smysl. Nejsme kriminální policie nebo velká firma, abychom si mohli dovolit pátrat a dohledávat, komu jednotlivé přezdívky patří. K objevu došlo náhodou při rutinní kontrole rozšíření naší hry na warezu. U přezdívky THX-1138 jsme měli podezření, které se velice rychle potvrdilo. Sám THX-1138 se během několika hodin přiznal. Spojení herního novináře a aktivního piráta nám opravdu připadalo jen těžko uvěřitelné. Bohužel je to tak.

Šířil, nebo nešířil THX-1138 vaši hru Numen? Jaký je váš názor?

THX-1138 nabízel hru Numen na vyžádání. Zpráva od THX-1138 z 16. 12. 2009 se dá interpretovat tak, že i upload minimálně plánoval, když o Numenu uvedl toto: „Linky posilam pouze na zadost pres PM, vzdy jeden hosting, ktery si dotycny vybere. U useru bez historie se muzu rozhodout nic neposlat. CZshare se teprve uploaduje, snad během noci. Lepe receno se uploadovat pokousim. Uz nekolik tydnu maji naprosto pretizene servery“. Zda se nakonec upload dokončil, je podle nás pro celou kauzu nepodstatné. Seznam dalších her hovoří za vše – napočítali jsme 575 herních titulů včetně našich her, účet na Warforu byl založen 30. 9. 2005. Uživatel THX-1138 poslal 2179 přípěvků, získal ocenění „W.A.R. Mecenáš 2010“ za svoji aktivitu, takže pasivní určitě nebyl.  Zarazilo nás, jak velké množství her se dá nauploadovat za 4 roky. Jen pro zajímavost – v „nabídce“ byly například tyto tituly: Dreamkiller, DIRT 2, Divinity II: Ego Draconis, Fable, Inquisitor CZ, Machinarium, Memento Mori CZ, Dragon Age: Origins CZ, The Sims 3 CZ, The Sims 3: Cestovní horečka, Gooka CZ, Sherlock Holmes vs. Jack Rozparovač a mnoho dalších. Pochopitelně v seznamu jsou i tituly, které Martin Holas recenzoval. Těžko bychom hledali českého herního distributora, který by si zde nenašel své často i lokalizované tituly.

Je to pomsta za nelichotivou recenzi na Eurogameru?

Tato myšlenka je opravdu absurdní. Vyšlo již mnoho kritických recenzí her, které jsme vyvíjeli, produkovali nebo distribuovali. Numen je v drtivé většině hodnocen kolem 70 %, což považujeme za slušný výsledek, takže si skutečně nepotřebujeme na nikom „vylévat zlost“. Recenze na Eurogameru nás sice nepotěšila, nicméně své námitky jsme napsali do diskuze pod ní a tím pro nás tato záležitost skončila. Skoro každá hra občas dostane špatné hodnocení, každý vývojář si občas musí přečíst recenzi, se kterou nesouhlasí. Tak to prostě je a pochopitelně jsme to už zažili i dříve. Pokud však někdo nepovažoval věc za uzavřenou, pak to byl právě recenzent, který ze zcela nepochopitelného důvodu nelenil a začal přímo ve fóru na oficiálních stránkách naší hry polemizovat o její kvalitě s jejími fanoušky. Přesto, že nám tak „aktivní přístup“ připadal jako celkem neslýchaná věc, nijak jsme mu nebránili a každý si může ještě dnes kromě jeho příspěvku najít i naši korektní reakci.

Jak je to s lobbingem a ovlivňováním recenzí v ČR?

Nemáme žádnou možnost recenzi nebo finální hodnocení ovlivnit. Naše úloha spočívá v dodání hry na recenzi a čekání na ortel. Nikdo z herních redaktorů s námi recenze nekonzultuje. Pokud se v recenzi nakonec objeví nepravdivé nebo zavádějící informace, tak se je snažíme komentovat, což pokládáme za přirozené. V herní branži působíme již řadu let a plánujeme hry vyvíjet i nadále, proto rozhodně nechceme herní média nijak diskreditovat. Naopak, čím kvalitnější herní média budou, tím lépe pro celý obor.

Není to celé jen reklamní trik?

Skutečně ne. Celá kauza ke hře nepochybně přitáhla jistou vlnu pozornosti, ale jedná se o důsledek celé kauzy, ne o původní záměr. Opravdu jsme nebyli domluveni s Martinem Holasem, že bude čtyři roky aktivně pirátit, pak napíše kritickou recenzi a jeho odhalení nakonec využijeme k propagaci naší hry. Pokud si někdo myslí, že se podobným způsobem dá výrazně zvýšit prodej hry, pak se mýlí. Nebo snad o tom pochybujete?

Jak hodnotíte reakci Martina Schovance, vydavatele Eurogameru?

Jako jedinou možnou a správnou.

Jak hodnotíte reakci Martina Holase?

Jeho vysvětlující blog vlastně vůbec nic nevysvětluje a to je, myslím, velká škoda. Je dobře, že se alespoň přiznal a svých činů lituje. Povedlo se mu poškodit herní média, herní distributory a herní vývojáře. Pokud to nebyl jeho cíl, pak je stále nevysvětlenou záhadou, proč to vlastně dělal?

A závěr?

Kde není upload, tam není download.

Lukáš (CINEMAX)