01000110010101010100001101001011 aneb upload začíná

Počítačové pirátství bylo, je a bude. Ale to neznamená, že se autoři (hudby, filmů, her a softwaru) musí smířit s tímto faktem. Takže házím další porci hrachu.

Definice

Pirát ze staré školy – pasivní (nebezpečnost nízká)

Je paranoidní, bojí se, že bude odhalen, nelegální data uchovává na zaheslovaných discích, používá proxy servery a anonymizéry. Miluje zaheslované ftp servery, kde je „všechno“.

Pirát ze staré školy – aktivní (nebezpečnost vysoká)

Snaží se vydělat. V době, kdy není Internet zrovna nejrychlejší, nabízí pálená CD/DVD. Jeho zákazníci si vybírají z dlouhých seznamů. Většinou se ničeho nebojí, balíky odesílá z bydliště své babičky. Internet používá k inzerci, šíření seznamů a zaručených receptů, jak se nenechat chytit, které často končí obálkou s modrým pruhem.

Novodobý pirát – pasivní (nebezpečnost nízká)

Internet považuje za knihovnu, ze které si může cokoliv stáhnout. Nic neuploaduje, protože to nepokládá za nutné – stejně tam už všechno je. Je ochoten platit hostingovým službám, aby komfort downloadování byl co největší. Bývá nezkušený. Často končí se zavirovaným počítačem, který vyžaduje totální reinstalaci.

Novodobý pirát – aktivní (nebezpečnost vysoká)

Downloaduje, uploaduje, reuploaduje. Dostává provize od hostingových služeb. Masíruje si ego množstvím dat, která dává k dispozici.

Novodobý pirát – aktivista (nebezpečnost vysoká – demagog)

Speciální druh. Ke svému pirátství se hrdě hlásí. Dokáže být velmi arogantní, protože on přeci dělá „správnou“ věc. V internetových debatách vystupuje pod velmi vtipnými přezdívkami. Snaží se ostatní přesvědčit argumenty, které je velmi snadné vyvrátit (pozn. pravděpodobně doufá, že jejich neustálým opakováním začnou platit). Většinou z toho vyroste.

Novodobý pirát – alibista/podnikavec (nebezpečnost velmi vysoká)

Neuploaduje, ale piráty organizuje, nabízí jim prostor, kde linky zveřejňovat. Podporuje jejich činnost. Vydělává zejména na inzerci. Parazituje na nelegální činnosti aktivních pirátů a pomáhá jim budovat komunitu.

Mýty a fámy

Z nenahraných CD/DVD/HDD platíme autorům poplatky

Všichni platíme poplatky z prázdných CD, DVD, paměťových médií, mechanik, tonerů atd. Tyto poplatky se bohužel přerozdělují pouze mezi tvůrce audiovizuálních děl – autoři her se mezi ně dle zákona nepočítají. Bohužel božský Kája zatím žádnou hru nevydal, tak změna těchto zákonů je v nedohlednu. Vývojáři jsou plátci těchto poplatků, protože tato autorským poplatkem zdaněná média nutně potřebují a využívají při své práci.

Když si hru koupím, autor stejně nic nedostane

Rozšířený omyl. Vývojáři jsou placeni většinou vydavateli. Ani úspěšné studio si v případě komerčního neúspěchu nemůže být jisté, že mu vydavatel zadá další zakázku (příkladů je mnoho). Vývoj počítačové hry není levná záležitost. U nízkorozpočtového projektu se náklady počítají v milionech. U velkých AAA her klidně i ve stovkách milionů korun. Nezávislý vývojář si vše platí sám, je závislý na tržbách/zisku distributora.

Hry jsou nekvalitní; pokud by autoři udělali kvalitní produkt, tak se hra nebude stahovat

Právě naopak, pravidla o nabídce a poptávce platí i u uploadu/downloadu. Nejvíce se pochopitelně stahují kvalitní hry, protože kdo by chtěl hrát ty nekvalitní. J Statistiky tento mýtus jasně vyvracejí.

Kdyby byly hry levnější, autoři by vydělali více

Opak je pravdou. Úspěch většiny her je bohužel více závislý na velikosti marketingového rozpočtu než na samotné kvalitě hry. Bohužel začít prodávat novinku za 199 Kč je opravdu riskantní krok, který přináší zisk více obchodníkům než samotným vývojářům. Čím je cena hry vyšší, tím je větší i podíl, který vývojář obdrží (pozn. u her Inquisitor a Numen jsme peníze ušetřené za marketing a dabing investovali přímo do hráčů, tzn. do nižší ceny při vydání hry).

Hry jsou předražené, Češi si je nemůžou dovolit kupovat

Pokud chcete ušetřit, tak si stačí počkat. Sleva, reedice, covermout nebo prodej v novinovém stánku čeká nakonec většinu her. Zároveň jsou hry každý rok levnější a levnější (jak nominálně, tak i reálně).

Srovnání cen za posledních 10 let (ČR, hry pro PC):

Rok 1999
cena piva 16 Kč, průměrná mzda 12 797 Kč (800 piv nebo 9 her),
cena herní novinky cca 1 499 Kč (93 piv),
náklady na 10 zaměstnanců s průměrným platem za rok cca 2 miliony korun

Rok 2004
cena piva 20 Kč, průměrná mzda 18 992 Kč (950 piv nebo 16 her),
cena herní novinky cca 1 199 Kč (50 piv),
náklady na 10 zaměstnanců s průměrným platem za rok cca 3 miliony korun

Rok 2009
cena piva 24 Kč, průměrná mzda 22 992 Kč (958 piv nebo 23 her),
cena herní novinky cca 999 Kč (42 piv),
náklady na 10 zaměstnanců s průměrným platem za rok cca 4 miliony korun

6. Když si hru stáhnu, tak nikomu nechybí

Hra z obchodu sice nezmizí, ale hra, kterou si nikdo nekoupil, nic nevydělá. Není pravda, že počet stažení je roven ušlému zisku. Ale na druhou stranu, pokud by pirátství neexistovalo, tak by prodeje byly určitě významně vyšší. O počtech lze spekulovat do nekonečna, ale v tom rozhodně není ten zásadní problém. Problémem je, že platící hráč dotuje piráta, který hraje zadarmo, a to určitě není fér.

Závěr

Slogan na závěr: „Kupujte hry, nebo nebudete mít co hrát.“

Můžete s tím nesouhlasit, můžete se dokonce i rozčilovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.

Lukáš (CINEMAX)